NAİM SÜLEYMANOĞLU’NUN HAYAT VE BAŞARI HİKAYESİ

NAİM SÜLEYMANOĞLU’NUN HAYAT VE BAŞARI HİKAYESİ

Spor dünyasının gelmiş geçmiş en iyi isimlerinden olan Naim Süleymanoğlu yaptığı başarılarla elde ettiği zaferlerle ve Türk sporcu olma yolundaki hikayesiyle tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Şimdi gelin hep beraber bu dünya yıldızının hayat ve başarı hikayesine bir de yakından bakalım.


Değiştirilen ismi Naim Şalamanov olan Naim Süleymanoğlu’nun doğum yeri Bulgaristan’dır. 23 Ocak 1967 tarihinde Kırcaali kentinde doğup 2017’de İstanbul’da hakkı rahmetine kavuşmuştur.

Birçok otoriteye göre tüm zamanların en iyi haltercisi olan Naim Süleymanoğlu’nun meşhur bir lakabı vardı ona boyu çok ufak olduğu ama çok da güçlü olduğu için “Cep Herkülü” deniliyordu.

Hatice Hanım ve Süleyman beyin oğlu olan Naim Süleymanoğlu ailesinin ortanca çocuğuydu. Babası Naim 2 yaşında iken otobüs şoförlüğü yapmaya başlamıştı.

Konuşmayı pek sevmiyordu Naim, ileride de kendisinin çocukluğunu yaşayamadığını farkedecekti. Çünkü şampiyon olmanın bedelleri vardı onun yaşıtları sokakta top oynarken çamurdan sokakta evler yaparken o ise antrenmanlara gidiyordu.

Haltere başladığında henüz 9 yaşındaydı. 9 yaşında boyuna posuna bakmadan o ağırlıkların hepsini kaldırıyordu. Oysaki ileriki senelerde onun kendi ağırlığının daha fazlasını kaldıracağını kim bilebilirdi ki.


HALTER’E NASIL BAŞLADI?

Naim Süleymanoğlu 9 yaşında haltere başlamıştı okulda halter sporuna başladıklarını duyurmuşlardı.

Bir arkadaşında gördüğünde içinde fırtınaların kopup heyecanın doruklara çıkacağı yaşlardaydı henüz.

Onun arkadaşları Naim’i hocasıyla tanıştırınca Naim hem hocayı hem de ortamı görmüş sevmiş ve hemen ısınmıştı. Ayrıca şampiyon olduğu takdirde hem şehir hem de yurtdışı seyahatleri olduğunu öğrenince içinde ki merak duygusuna hakim olamamıştı.

Artık çok güçlü olma hayalini içinde topluyordu Naim.

Naim Süleymanoğlu çok fazla çalışıyordu tüm ayrıntıları öğrenmek için çok fazla çalışıyordu. Antrenmanlar bir yandan okul bir yandan çocuk olduğunu unutmuştu.

Hayatı nasıl çalışmanın gerektiğini hayatın zorluklarını çabuk öğreniyordu. Naim bu çalışmalarının karşılığını çok erken alacaktı daha 15 yaşında iken 52 kiloda iki tane altın madalya almıştı.

1982’de düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonasında 52 kiloda 2 altın madalyasını kazanmıştı daha 15’indeyken.

16 yaşında da bir rekor kırdı. Böylece halter tarihinde “En genç dünya rekortmeni” olarak tarihe geçmişti. Ayrıca 1984 yılında silkme kategorisinde vücut ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

Gencecik yaşına rağmen kırdığı rekorlar sayesinde diğer halterciler onun bu başarısına hayran kaldılar ve onun bu başarısının eseri olan kendisine ilgi duymaya başladılar.

1985 yılında ise Bulgaristan’da yaşayan Türklerin Bulgar ismi alma zorunluluğu gelmişti. Türklerin baştacı olan Naim ‘in yeni ismi Naim Sulejmanovdu.

Bulgarlar aslında Naim ile iyi geçinirlerdi. Ama Naim anlamıştı onları Bulgarlar Naim’e mecburdu. Onun kazandığı madalyalara elde ettiği zaferlere mecburdu Bulgaristan.

Ama Naim bu isim değişikliğini istemiyordu. Artık iş çığırından çıkmıştı, artık onun ait olduğu yere gitmesi gerekiyordu. Aklına koymuştu Türkiye ye gitmeyi bir dahaki yurt dışında olacak turnuvada Türkiye’ye kaçacaktı.

Bulgarlar da ona güceniyordu, kaçacağını düşünmezdiler. Naim kafasındaki planı ailesine bile anlatmadı çünkü ne kimsenin kendisini ele vermesini ne de kimsenin kendi hakkında şüphe etmemesini istiyordu.

Zaten ismini değiştirmesi de planın bir parçasıydı. Böylece Bulgar halkı ona güvenecek ve ondan şüphe duymayacaktı. Bundan 1 sene sonra ilk adımını attı.

Melbourne’deydi. Burada Türk Büyük Elçiliğine sığınma talebinde bulundu Elçilik yarına kadar beklemesi gerektiğini çünkü Ankara’ya belirterek olayı aydınlatmak istediklerini söyledi.

Ertesi gün Naim’e olumlu haber gelmişti. Başbakan ve bir çok korumanın yer aldığı bir uçak Londra havalimanına inecek ve Naim’le beraber İstanbul havalimanına iniş yapacaktı, plan buydu.

Naim bu dahice planı başarı ile yerine getirmişti. Artık Naim Türkiye’deydi. Ama bunun bir bedeli vardı kurallara göre göç eden halterciler 1 sene boyunca müsabakalara katılamazdı.

Ama Naim bunu aldırış etmedi antrenmanlara katılarak cezasından sonrada nice dünya rekorları kırmayı başarmıştı ve böylece Türkiye’nin bir gururu haline gelmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: