ARABA ALIP SATARAK PARA KAZANMAK

Araba alıp satarak nasıl para kazanılır?

Ekonominin nasıl olduğunun bir önemi yok, zamani insanları yaşamlarını sürdürebilmek için her zaman bir arabaya bir kamyona bir dolmuşa ihtiyaç duyar ve bu araçları almak için büyük ve tanınmış oto galerilere giderler.

Arabalar bilgili olmak için oto galerileri ziyaret etmeniz ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Araba alıp satarak para kazanma her ne kadar karlı gözükse de bu işte dikkat edilmesi gereken bir çok unsur ve husus vardır diyebiliriz. Alacağınız araba uygun sıfır ve size maliyet oluşturmayacak türde olmalıdır.

Ayrıca markaya da dikkat etmeniz gerekir çünkü 2.el piyasası sağlam olmayan bir arabayı almanız size daha az fayda sağlar ancak 2.el piyasası yüksek olan bir markaya sahip olan arabayı almanız hem size daha fazla kar getirip hem de çabuk satmanızı sağlar.

Alacağınız arabanın Daha önce hasar kaydının olup olmadığı değişen parçaları olup olmadığı fiyat konusunda önemli bir husustur. Bu şekilde araba alıp satarsanız ek gelir elde edip para kazanabilirsiniz.

Öncelikle oto galeri açmanız için yeteri kadar paranız yoksa bu işte kendinizi geliştirin ve geçiminizi burdan sağlayın. Ama bu işten gelir kazanmak istiyorsanız arabalardan az çok anlamanız gerekir.

Yani vereceğiniz ekspertiz raporu dışında arabanın temiz olup olmadığı, kolay satılıp satılmayacağını ve arabanın değişen parçasının olup olmadığını bilmeniz gerekir. Yakıt pahalı olduğundan dolayı yakıt hacmi düşük ve az yakan araçları tercih etmeniz müşterilerinde sizi tercih etmesini sağlayabilir.

Ülkemizde ise en fazla 2.el alım satımı yapan markalar şu şekilde:

  • Hyundai
  • Mercedes
  • BMW
  • Toyota
  • Peugeot
  • Wolkswagen
  • Honda
  • Opel

Bu tarz araçları satın aldığınızda araçları elinizden daha çabuk şekilde çıkarabilirsiniz. Bu nedenle 2.el piyasası sağlam yüksek olan araç markalarını seçmeniz çok büyük bir faktör olup araçların sizin elinizde kalmasını da engelleyecektir.

Arabanızı satılığa çıkardıktan sonra satılık ilanının üstüne bir hasar veya kusur varsa onu belirtmeniz gerekiyor. Bunu belirtmeyip alıcı aldıktan sonra fark etmesi size sıkıntı çıkarabilir.

Bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız hasar veya kusur varsa bunu bunu belirtin. Hep 2.el piyasasından bahsettik bunun dışında araba alıp satarak para kazanmak istiyorsanız bazı kriterlere daha dikkat etmeniz gerekiyor.

Mesela arabanın yaşı da çok önemli, arabanızın yaşının en fazla 7 olmasına dikkat edin çünkü bende dahil birçok insan eski model araba almak istemeyiz. Yaşı küçük olan 2. El araçlar daha kolay satılmaktadır. Yaşı 15-20 olan araçları satmak sizin için büyük yanlış olabilir.

Eğer işin başında yapıyorsanız bu hatayı bunun farkına varmanız zaman alabilir. Bunların dışında en çok tercih edilen ve markası tutulan modelleri satın almanız gerekir. Aracı alırken piyasa fiyatını düzgünce araştırmalı yine hasarlı ve boyalı araç almaktan kaçınmalısınız.

Boya normalde arabanın fonksiyonlarını etkileyen bir unsur olmadığı halde ülkemiz bu boya konusuna çok dikkat etmektedir.

Ülkemizde renk konusunda araba alıp satma konusunda önemli bir husustur. İstatistiklere göre mor veya pembe bir araç almanız halinde araba elinizde kalabilir.

Renk konusu dışında arabaya bir takım yatırımlar yaparak oto aksesuarlar ekleyebilir ve boya cila işlemleri ile daha estetik bir hale getirebilirsiniz. Böylece aracınızı satmanız daha da kolay olacaktır

Söyleyebileceğimiz son husus ise arabada bir takım kusur hasar ya da bir eksiklik varsa fiyatını buna göre belirlemeniz gerek yani kusurlu bir araçla sıfır bir araç aynı kefeye konulmamalı.

Bu hususları yerine getirmeniz halinde araba alım satım işlemleriniz başarılı bir şekilde sürecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: