MARK ELLİOT ZUCKERBERG’İN HAYAT VE BAŞARI HİKAYESİ

MARK ELLİOT ZUCKERBERG’İN HAYAT VE BAŞARI HİKAYESİ

14 Mayıs 1984’te ABD’nin New York eyaletinde dünyaya gelen ve Harvard üniversitesi mezunu, Mark Elliot Zuckerberg Amerikan bilgisayar programcısı olmakla beraber girişimci ve sosyal paylaşım sitelerinden biri olan facebook’un kurucusu ve CEO ‘sudur.

Günümüzde açıklanan serveti net olarak (111) milyar dolardır.

Babası diş hekimi ve annesi bir psikiyatrist olan Zuckerberg, ailesinin tek çocuğudur. Zuckerberg’ in ailesinin Yahudi olması ve Yahudi olarak büyütülmesine rağmen kendisi bir ateist olduğunu ve fikirlerinin özgür olduğunu savunmuştu.

Liseye geçtiği zaman ise çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Zuckerberg liseyi bitirdikten sonra da ABD’nin en çok tanınmış üniversitesi olan Harvard üniversitesine geçmiştir.

Gittiği muazzam üniversitede bilgisayar bilimi okuyordu. Üniversitenin ilk yılında okulun en yakışıklı ve güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu.

Bu siteyle bütün Harvard üniversitesindeki öğrencilerin fotoğraflarını görebilirdi, ama onların fotoğraflarını görebilmek için üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmekteydi. Bunun çok riskli olduğunu biliyordu ama bunun bilincinde üniversitenin veri tabanını hackledi.

Hacklediği öğrenildiği zaman disipline sevk edildi, bu disiplinden sonra okuldan ayrılma kararı aldı. Ancak Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturma isteği devam ediyordu.

Bu istek sonrası 2.sitesi olan Facebook ‘u kurdu. Facebook, 1.5 yıl içerisinde ABD’nin en büyük ve en çok ziyaret edilen arkadaşlık sitelerinden bir tanesi oldu.

Bu durum yatırımcıların dikkatini çekti ve bugün sahip olduğu servetin temelini oluşturdu.


FACEBOOK NASIL BAŞARILI OLDU?

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard üniversitesi öğrencisi olan Mark Elliot Zuckerberg tarafından kuruldu.

Öncelikle bu kurulan arkadaşlık sitesi başlarda Harvard üniversitesi öğrencileri için tasarlanmıştı. Ancak sonradan çevre okullarını da kapsamaya başlayan Facebook iki ay içerisinde LYV ligi tüm okulları kapsamaya başladı.

Kurulduğu ilk sene içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hemen hemen her okulu kaplamaya başlayan Facebook neredeyse tüm okullarda mevcuttu.

Facebook’a üye olan üyeler öncesinde sadece söz konusu olan e-posta adresiyle üye olabiliyordu. Daha sonrasında Facebook’a üye olmayan lise ve büyük şirketlerde katıldı.

2006 yılında ise facebook kullanıcılara açıldı ama belli bir yaş sınırlandırması ile açıldı.


Artık Facebook’ta kullanıcılar diledikleri gibi ağlara; liseler, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler hakkında katılım gösterebilmektedir.

Facebook artık günden güne yıldan yıla gelişiyordu. 2007 yılının temmuz ayında, 34 milyon kullanıcı ile dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Facebook artık dünya çapında bilinen sosyal bir ağ olmuştu. 24 Ekim 2007’de ise Microsoft Facebook’un %1.6′ sını 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştı.

Bunun üzerine Google ve benzer büyük şirketler Facebook’un hisselerini satın almaya çalışmıştır.

2008’in ağustos ayında Facebook’un aylık 100 milyon kullanıcısı olmuştu, 7 ay sonra bu sayı iki katına çıkmıştı. Facebook yöneticilerinden biri olan Peter Thiel ise Facebook’un iç değerinin 8 milyar dolar olduğunu ve yaptıkları projedeki gelirlerin 2015 yılında 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.

Facebook günümüzde ise elde ettiği ün şöhret ile tanınmaktadır. Diğer sosyal ağ siteleri olan İnstagram ve WhatsApp’ı da satın almıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: