SATIŞ ORTAKLIĞI YAPARAK PARA KAZANMAK

Satış ortaklığı sistemi yeni müşterilere ulaşma konusunda çoğu işletmenin tercih ettiği ve hızlı bir şekilde yaygınlaşan bir yöntemdir.

Satış ortaklığı ile internet üzerinden satışını gerçekleştirdiğiniz her ürün veya servis başına belli bir miktarda komisyon elde ederek ciddi miktarlarda para kazanmanız mümkün.

Affiliate Marketing adı verilen satış ortaklığının ne olduğunu öğrenmeden önce sizlere bu yazımda nelere değineceğimi açıklayayım:

1-) SATIŞ ORTAKLIĞI NEDİR?

2-) SATIŞ ORTAKLIĞI İLE HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPABİLİRSİNİZ?

3-) SATIŞ ORTAKLIĞI NASIL YAPILIR VE YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

4-) SATIŞ ORTAKLIĞI VEREN SİTELER HANGİLERİDİR?

5-) SATIŞ ORTAKLIĞI İÇİN HERHANGİ BİR SERMAYEYE İHTİYACIM VAR MI VE BU İŞTEN NE KADAR KAZANIRIM?

Yukarıdaki 5 maddeyi açıklamadan önce daha fazla para kazanma yöntemine bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Lafı fazla uzattığımın farkındayım hemen konuya geçelim.

1-) SATIŞ ORTAKLIĞI NEDİR?

İnternet üzerinden mal veya servis satan e-ticaret siteleri tarafından başlatılan satış ortaklığının asıl amacı başka kişi veya kurumların ürünlerini satarak pay almak anlamına gelir.

Sizlerin pazarlama stratejisi sayesinde ürünlerin daha fazla kişiye ulaştırılıp satılması ana satıcıya daha fazla kazanç sağlarken siz de bundan payınızı alırsınız.

Bu şekilde hem siz hem satıcı hem de alıcının kazandığı bir ticaret gerçekleştirilir.

Ekonomi çevreleri tarafından dünyadaki internet satışlarının üçte birlik kısmı satış ortaklığı sayesinde gerçekleştirildiği iddia ediliyor. İddia ediliyor diyorum çünkü internet üzerinden yayın yapan bazı fenomenler “gizli affiliate marketing” adı verilen yöntemi kullanarak satış ortaklığı yapıyorlar.

Bu yöntemde satış ortaklığı yapan kişiler açık bir şekilde link vermezler. Çünkü bir ürün tanıtırken tavsiye ettikleri üründen komisyon aldıklarının bilinmesini istemezler. Bundan dolayı elimizdeki ticari verilerin tamamı satış ortaklığı firmaları tarafından açıklanan resmi satışlara ait rakamlardır.

SATIŞ ORTAKLIĞI İLE HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPABİLİRSİNİZ?

Bu soruya cevap vermeden önce sizlere satış ortaklığı programının ülkemizde pek yaygın olmadığını söylemek isterim. ABD’de araba yedek parçalarından tutun temizlik malzemelerine kadar aklınıza gelebilecek her şeyin satış ortaklığı yürütülüyor.

Ama ülkemizde yaygın olmayan satış ortaklığında bunun gibi fazla ürün değil de daha çok tablet, telefon, bilgisayar, powerbank, kulaklık gibi daha çok elekronik ürünlerin satış ortaklığı gerçekleştiriliyor.

SATIŞ ORTAKLIĞI NASIL YAPILIR VE YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Satış ortaklığı yaparken dönen paraları bilseniz sizlerde büyük ihtimal bir ek gelir diye kesinlikle yapardınız. Ciddi paralar kazanabileceğiniz satış ortaklığında, ne kadar kazanacağınızı rakamsal olarak aşağıda yazacağım.

Ama bundan önce sizlere satış ortaklığının nasıl yapıldığını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim çünkü nasıl yapıldığını bilmeden bu işe girişmeniz sadece aptallık olur.

Ne sattığınızı bilin:

Pazarlayacağınız ürünün ilk önce ne olduğunu detaylıca öğrenmenizi ve bu ürünü kullanmanızı tavsiye ederim. Önce bir bakın gerçekten ürün işe yarıyor mu? Sattığınız ürün hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Sektörde bu ürüne yeterince talep var mı?

Eğer bu soruların hiçbirine olumsuz cevap vermediyseniz satış ortaklığının ilk maddesini yerine getirmiş olursunuz.

Unutmayın alıcının yerinde sizler de olabilirsiniz.

Uygun satış ortağını belirleyin:

Maalesef güzel ülkemizde fazla seçenek olmasa da var olan bütün satış ortaklığı programlarının hepsinin olumlu olumsuz yönlerini mutlaka araştırın. Daha önce bu siteler üzerinden ürün satan kişiler ile iletişim kurun.

Daha çok güvenilir, satışları doğru şekilde sayan ve ödemeleri zamanında yapan firma ve şirketlerle iş birliği yapın. Hakkında şikayet olan firmalarla çalışmamaya dikkat edin.

Kendi web sitenizi oluşturun:

Artık web sitesi olmayan bir satıcıya kimse güvenmiyor ve haklılar. Ürününüzü pazarlamadan önce sizin de bir takipçi kitleniz olmalı. Bunun için de herkesin yaptığı gibi bir web sitenizin olması gerekiyor. Google’de “ Web site nasıl açılır?” diye arama yaparsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kuracağınız siteyi sağlam bir sosyal medya ağı ile desteklerseniz işiniz gerçekten çok daha rahat olacaktır.

Tavsiye olarak ise İnstagram’da bir hesap açarak ürünü orada pazarlamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Pazarlamaya başlayın:

Hemen hemen sona yaklaşıyoruz. Artık yapmanız gereken şeyler sabırlı olmak ve web sitenize müşteri çekmek. Bunun için birkaç yöntem mevcut:

  • Sosyal  medya hesabı açabilir ve büyük bir instagram hesabına reklam vererek veya sponsor olarak on binlerce müşteri kazanabilirsiniz.
  • Google adwords ve facebook’a reklam verebilirsiniz.

Reklam vermede cömert olmaya dikkat edin çünkü reklama verdiğiniz 1000 TL size 20.000 TL olarak dönebilir.

Azim, kararlılık ve sabırla çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Bilgi toplayın:

Hangi ürün hangi saatte, hangi günde satılıyor satılan ürünleri kimler alıyor gibi soruları gözden geçirin ve cevaplarını bulmaya çalışın. Varsa yaptığınız hataları gidererek çok daha başarılı bir satış ortağı olabilirsiniz.

SATIŞ ORTAKLIĞI VEREN SİTELER HANGİLERİDİR?

Maalesef ülkemizde satış ortaklığı az olsa da sizlere satış ortaklığı veren güvenli sitelerden bahsettim. Onlar:

  • BİONLUK
  • GÜZEL HOSTİNG
  • MEDİKALİZE
  • PLUS CLOUDS
  • GODADDY
  • ASYA ORGANİK ÜRÜNLERİ

SATIŞ ORTAKLIĞI İÇİN HERHANGİ BİR SERMAYEYE İHTİYACIM VAR MI VE BU İŞTEN NE KADAR KAZANIRIM?

Öncelikle şunu söyleyeyim satış ortaklığı için sermayeye ihtiyaç yoktur.

Ama kuracağınız profesyonel bir site için maalesef bir miktar para ödemeniz gerekir ve ayrıca reklam yapacaksanız onun için de para ödemeniz gerekir.

Ama yapacağınız reklamın büyüklüğüne göre her ay sadece 300 ile 800 TL’lik bir sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Şimdide geldik işin en güzel tarafına: Ne kadar kazanırım?

Sizlere şunu söylemek istiyorum her iş gibi büyümeniz ve tanınmanız 2-3 aylık bir zaman alacaktır. Bundan dolayı ilk 2 ile 3 ay arasında çok fazla bir para kazanmayı hayal etmeyin.

Ama artık yavaş yavaş tanınmaya başladıktan sonra her ay kazancınız 2000 TL ile 10.000 TL arasında olacaktır. Ayrıca bu işe vereceğiniz 2-3 yıllık emek ile kazancınızın 10.000 TL ile 50.000 TL arasında olacağını tahmin ediyoruz.

Unutmayın, oturduğunuz yerden para kazanamazsanız ölene kadar çalışırsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: