JEFF BEZOS’UN HAYAT VE BAŞARI HİKAYESİ

Son yıllarda ismini sürekli duyduğumuz ve kurmuş olduğu E-Ticaret mağazası Amazon ile dünyanın en zengin insanı olan girişimci Jeff Bezos’un hayat hikayesi ve başarı hikayesine birlikte bakalım.

JEFF BEZOS’UN HAYAT HİKAYESİ:

Girişimci ve e-ticaret öncüsü olan Jeff Bezos, 12 ocak 1964’te New Mexico’da dünyaya geldi ama Houston ve Teksas’ta büyüdü.

Bezos’un erken yaşta başlayan internet aşkı, Princeton üniversitesinde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okumaya yol açtı.

Üniversitesinden mezun olur olmaz hemen soluğunu borsanın merkezinde yani Wall Street’te aldı.

Wall Street’te bir süre çalışan kendini gösteren Bezos, finans şirketlerinden DE Shaw’ın başkan yardımcılığı görevini  üstlendi. Şirketin şuana kadarki en genç başkan yardımcısıydı.

Çalıştığı yerde iş arkadaşı olan MacKenzie’ye aşık oldu ve 6 ay sonra onunla evlendi.

Ardında DE Shaw’dan istifa edip Amazon’u kurdu ve çok hızlı bir ivme ile yükseldi. Amazon’un kuruluşu sadece Bezos’u değil birçok internet kullanıcısının da hayatını değiştirdi.

Jeff Bezos 2013 yılında THE WASHİNGTON POST gazetesini ve ona bağlı diğer yayınları da tamı tamına 250 Milyon Dolara satın aldı.

İş hayatında gerçekten çok hızlı bir şekilde yükselen Bezos maalesef aşk hayatında kaybediyordu.

Uzun yıllar beraber çalışan çift Jeff Bezos’un eşini aldatması üzerine ayrılma kararı aldılar. Boşanma protokolünde eşi Mackenzie Amazon’un hisselerinin %4’ünü aldı ve bunun mali değeri yaklaşık olarak 36 Milyar Dolar civarındaydı.

Almış olduğu bu nafaka Mackenzie’yi dünyanın en zengin 3. kadını haline getirdi. Mackenzie, şuana kadar dünya üzerinde en büyük nafakayı alsa dahi servetinin yarısını hayır kurumlarına bağışladı.

JEFF BEZOSUN BAŞARI HİKAYESİ:

Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi isimlerin hem başarıları hem de servetleri ile çok tanınır olduğunu biliyoruz ama bunlardan önce kesinlikle Jeff Bezos’un geldiğini söyleyebiliriz.

 Son zamanlarda kendisinden çok bahsedilen Jeff bezos dünyanın en zengin insanıdır.

Jeff Bezos’un yapılan son açıklamalara göre kişisel serveti 200 milyar doları aştı. Bezos eğer ülke olsaydı dünyadaki 10’larca ülkeden daha güçlü bir ekonomiye sahip olurdu.

Eskiden sadece bir MCDonalds çalışanı olan Jeff Bezos bizlere azmi ve sabrı ile gerçekten çok iyi örnek oluyor.

Jeff bezos hakkında söylenecek çok şey var ama Amazon.com un kurucusu, CEO’su ve Blue Origin’in sahibi ve kurucusu olduğunu bilmeniz şimdilik yeterli.

AMAZON.COM’UN KURULUŞU:

Jeff Bezos Amazon’u çalıştığı kişilerle yazılım programları geliştirdiği garajda kurdu. Bu yaptıkları olayın büyümesi, ofisin de kısa süre içinde büyümesine sebep oldu.

Şirketinin ilk başarısı beklenenin aksine çok fazla olmuştu. Hiçbir promosyon olmadan satışlar arta arta ilerliyordu.

Satışlar geliştikçe bu satışları uluslararası hale getirip başka ülkelere de satışa çıkarmaya başladı. Bunun sonucunda 1997’de Amazon.com kuruldu.

Bu kurulan şirketin iki sene sonra tüm rakiplerini geride bırakacak olduğunu kimse bilmiyordu, evet kuruluşundan iki sene sonra E-Ticaret lideri oldu.

24 saat boyunca kullanıma açık ve kullanıcı dostu bir site olan Amazon, kullanıcıları tarafından beğenilip okudukları kitapları veya izledikleri filmler hakkında yorum yapmaya teşvik ederek kısa süre içinde E-Ticaret lideri olmayı başardı.

Aslına bakarsak Amazon, 1994 yılında Cadabra adıyla kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com haline geldi.

Bu muhteşem yola online bir kitapçı olarak çıkan şirket zaman geçtikçe büyüdü ve dünyanın en büyük perakendecisi haline geldi.

Amazon şirketi isminden de anlaşılır üzere Amazon nehri kadar geniş ve büyük bir hale gelmişti. Amazon’un e-ticaret tüm dünyaca en çok tercih edilen bir site olmasının asıl sebebi yarattıkları farktı.

Müşteri odaklılık ve geleceğin alışveriş trendlerini doğru ön görüp ona göre uygulama yapmaları, Amazon’un net bir şekilde rakiplerine fark atıp onların önlerine geçmesini sağladı.

Amazon yapay zekayı da en ileri seviyede kullanan şirketlerin başında geliyor.

Amazon.com’a girdiğinizde sizin için özel ürünler dizayn edilir. Bu kadar zeki ve öngörülü olan Jeff Bezos’un kurduğu bir diğer şirket hava şirketi olan Blue Origin’dır.

Blue Origin’i nasıl kurdu?

Bezos 2004 yılında ” Uzaydaki kalıcı bir insan varlığı” nın nihai ve temel hedefi olan uzay uçuşu için yeni bir teknoloji geliştirmeyi umud etmiştir.

Bu umudunu gerçekleştirmek için de Blue Origin şirketini kurdu. Şirket, Seaatle’nin hemen dışında 26 dönüm araştırma kampüsüne bağlı ve Batı Teksas’ta özel roket fırlatma tesisini kendi şirketi için özel olarak kurdu.

Dünyanın en zengin adamı ve girişimci olan Bezos gerçekten yaptığı yatırımlar sayesinde servetine servet katıyor.

Yapılan açıklamalara göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde trilyoner olabilecek bir kişi varsa oda Jeff Bezos’tur.

Jeff Bezos kendisine başarının sırrı sorulduğunda hep örnek aldığı 2-3 cümleyi söyler.

1-Bir yenilik yapacaksanız eleştirilere açık olmalısınız.

2-Hayatta kalma modunda olmamalıyız, büyüme modunda olmalıyız.

3-Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu bulun ve doğru çalışın.

Elon musk’ın hayat ve başarı hikayesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

JEFF BEZOS’UN HAYAT VE BAŞARI HİKAYESİ” için 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: